A A A

Bułgaria, Rumunia, Mołdawia - Czarnomorska Mozaika

Bułgaria, Rumunia, Mołdawia - Czarnomorska Mozaika

Riviera Beach Hotel*****
Śniadania i obiadokolacja na objezdzie-autokar

Program:

Delta Dunaju • Transylwania • „zamek Drakuli” • winne piwnice Mołdawii • Jassy i Kiszyniów • Bukareszt • Wąwóz Bicaz • Babadag • Konstanca • dla chętnych wypoczynek w Złotych Piaskach (3 lub 7 nocy)

Dzień 1
Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow Tours na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: www.rainbowtours.pl/rozklady. Wylot do Bułgarii. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach Warny lub Złotych Piasków. Czas wolny. Kolacja (fakultatywnie) i nocleg.

Dzień 2
Po wczesnym śniadaniu udamy się do Bukaresztu, stolicy Rumunii. Zwiedzanie miasta pełnego eklektycznej zabudowy oraz wielkomiejskich, szerokich bulwarów nazywanego niegdyś „Paryżem Bałkanów” lub „Małym Paryżem”. W programie między innymi: Plac Rewolucji (miejsce ucieczki Nicolae Ceausescu z Bukaresztu w 1989 r.), Pałac Parlamentu (przykład megalomanii Ceausescu, według Księgi Rekordów Guinnessa największy budynek administracyjny świata), pompatyczna dzielnica bankowa z przełomu XIX i XX w., Plac Uniwersytecki, stare miasto z ruinami XIV-wiecznego dworu łączonego z postacią hospodara Wlada Palownika czyli legendarnego Drakuli i cerkwią grecką. Przejazd największymi bulwarami miasta. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Bukareszcie lub okolicach. (Trasa ok. 320 km)

Dzień 3
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Transylwanii. Zobaczymy miejscowość Bran i położony na przełęczy tzw. „biały zamek”, powszechnie znany jako „Zamek Drakuli”. Jego architektura idealnie pasuje do legend o „księciu ciemności”, który podobno tu niegdyś mieszkał. Zamek pełnił funkcję letniej rezydencji królowej Rumunii, Marii Saxa-Coburg-Gotha. Następnie udamy się do Braszowa, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Rumunii. Zobaczymy tu saskie centrum miasta: Plac Sfatului z ratuszem miejskim, okolice gotyckiego „Czarnego Kościoła”, pomnik słynnego reformatora Johannesa Honterusa oraz położoną poza obrębem obwarowań miejskich rumuńską dzielnicę Schei Brasovului z charakterystyczną zabudową, budynkiem dawnej szkoły i cerkwią. W drodze do tzw. Bramy Schei zobaczymy najwęższą uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed możliwym gromadzeniem się tutaj jego potencjalnych przeciwników. Na wzgórzach obejrzymy pozostałości dawnych umocnień miasta. Wieczorem tradycyjna, rumuńska kolacja dla chętnych (dodatkowo płatna, koszt ok. 25 EUR). Następnie przejazd na nocleg. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 4
Po śniadaniu udamy się w kierunku województw zmieszkałych przez węgierskojęzycznych Seklerów. Poznamy historię ludu, który od tysiąca lat mieszka na pograniczu Transylwanii wciąż zachowując swoje tradycje. Droga poprowadzi nas w kierunku Karpat Wschodnich i malowniczej drogi przez wąwóz Bicaz – jeden z najgłębszych w Europie. Po przejechaniu na teren Bukowiny odwiedzimy Klasztor Agapia – XVII-wieczny kompleks monastyczny upiększony przez freski prekursora współczesnego malarstwa rumuńskiego - Nicolae Grigorescu (otwarty poza terminami świąt religijnych). Następnie przejazd w kierunku Jassów – dawnej stolicy Hospodarstwa Mołdawskiego, położonej na siedmiu wzgórzach, z dobrze zachowanym centrum historycznym. Spacer i zwiedzanie rozpoczniemy od Piata Palatului – placu z dawnym pałacem rządowym, obecnie zwanym Pałacem Kultury, naszą uwagę przyciągnie Casa „Dosoftei” - bardzo oryginalny dom z XVII wieku, najstarszy zabytek świecki miasta, odnowiony klasztor Trzech Hierarchów, a także Katedra Metropolitalna. Na uwagę zasługuje również rozbudowany system obronny stolicy – czyli ufortyfikowany pierścień monasterów okalający miasto, pochodzący z XVII-XVIII wieku. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Jassach lub okolicach. (Trasa: ok. 420 km)

Dzień 5
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do stolicy Republiki Mołdawii. Krótkie zwiedzanie Kiszyniowa m.in. Łuk Triumfalny, Cerkiew Narodzenia Pańskiego oraz przejazd Bulwarem Stefana Wielkiego. Mołdawia to „kraina winem płynąca”, w okolicach Kiszyniowa znajdują się jedne z największych na świecie piwnic winnych. Dziesiątki kilometrów podziemnych korytarzy, a w nich hektolitry doskonałego wina. W programie wizyta w jednej z dwóch największych i najsłynniejszych piwnic winnych (Crikova lub Milesti Mici – możliwość zakupów w winnicy). Aby poznać gościnność mieszkańców tego kraju udamy się również wieczorem na mołdawski poczęstunek (dodatkowo płatny, ok.25 Eur ). Zakwaterowanie (w późnych godz. wieczornych) i nocleg w hotelu w Kiszyniowie lub okolicach. (Trasa: ok. 310 km)

Dzień 6
Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd w kierunku granicy z Rumunią. Droga poprowadzi nas przez Terytorium Autonomiczne Gagauzji zamieszkane przez ludność pochodzenia tureckiego wyznającą chrześcijaństwo. Przejedziemy przez centrum stolicy regionu – Komrat – gdzie zobaczymy katedrę św. Jana z początku XIX w. Następnie dłuższy przejazd do granicy z Rumunią. Po przekroczeniu granicy udamy się do miejscowości Braila lub Gałacz, gdzie przeprawimy się promem przez Dunaj, a następnie w kierunku Tulczy. Zwiedzanie centrum miasta określanym mianem „Wrót do Delty Dunaju”. Nocleg i kolacja (fakultatywnie) w hotelu w Tulczy lub okolicach. (Trasa: ok. 340 km)

Dzień 7
O poranku dla chętnych (dodatkowo płatny, koszt ok. 40 euro) kilkugodzinny rejs po delcie Dunaju, unikalnym Rezerwacie Biosfery wpisanym na Listę UNESCO, największym miejscem żerowania afrykańskiego i europejskiego ptactwa migrującego. Niezwykłą scenerię tworzą tu setki jezior i bagiennych rozlewisk, regularnie zmieniający się układ kanałów i bezkresnych zarośli trzcinowych, wydmy, łąki oraz tereny zalesione. Delta to 1200 gatunków roślin, 150 gatunków ryb (szczególnie bieługa i jesiotr azowski), ponad 300 gatunków ptaków, a wśród nich kormorany, pelikany, ibisy, czaple. Wykwaterowanie po śniadaniu (dla osób płynących na rejs śniadanie w postaci pakietu hotelowego) i wyjazd w kierunku czarnomorskiej Konstancy – starożytnego portu Tomis. Po drodze do Konstancy zatrzymamy się w mieście Babadag, rozsławionym przez powieść Andrzeja Stasiuka. Jest to symbol podróży do Europy i Rumunii zapomnianej, nie turystycznej, ale dzięki temu prawdziwej i naturalnej. Miejscowość nie stanowi dużej „atrakcji turystycznej” gdyż oprócz meczetu Ali Paszy z XVII w. nie ma w niej wiele do zwiedzania. Znajdziemy tu natomiast życie codzienne jej mieszkańców i tak jak Andrzej Stasiuk pretekst do poznania ich mentalności. W Konstancy udamy się na spacer po znajdującej się na cyplu starówce. Stare miasto charakteryzuje rzadka, orientalna mieszanka stylów i wszechobecność morza, o którym przypominają nie tylko liczne mewy i rybitwy, ale widoczne spomiędzy budynków maszty portu. Na jednej ulicy, tuż obok siebie, znajdziemy świątynie trzech religii: rzymsko-katolicki kościół, prawosławną cerkiew, żydowską synagogę i muzułmański meczet. Z minaretu ukaże się nam imponująca panorama konstanckiej starówki, portu i Morza Czarnego. W dalszej kolejności przejdziemy pod bogato zdobiony budynek kasyna oraz przyjrzymy się zachowanym fragmentom mozaiki z czasów rzymskich. Przejazd na nocleg i kolację (fakultatywnie) w hotelu w Warnie lub okolicach. (Trasa ok. 290 km)

Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery:
- dla klientów pozostających na dodatkowy wypoczynek w Złotych Piaskach (3 lub 7 dni) - przejazd do wybranego hotelu w Złotych Piaskach i pobyt w dniach 8-10 (11 dnia wylot do Polski) lub 8-14 (15 dnia wylot do Polski)
- dla klientów powracających do Polski - transfer na lotnisko i powrót do Polski.

Uwagi do programu
- Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
- Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
Zakwaterowanie na objeździe

Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (7 rozpoczętych dób hotelowych).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet, 5 obiadokolacji (bufet lub zestawy serwowane do stołu.
Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym do Bułgarii, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu lub za dopłatą 10 lub 14 rozpoczętych dób hotelowych: objazd + pobyt w Złotych Piaskach), wszystkie transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (7 śniadań,  5 obiadokolacji lub lunchy wg programu), a podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, opiekę pilota podczas objazdu i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat rezerwacyjnych, wizyty w piwnicach winnych, usług przewodnickich, napiwków i Tour Guide System ok. 120 EUR; imprez fakultatywnych: mołdawski poczęstunek ok. 25 EUR, kolacja w Braszowie ok. 25 EUR, rejs po Delcie Dunaju ok. 40 EUR; obiadokolacji; dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

 

Wizy

 

Obywatele polscy mogą uczestniczyć w wycieczce na podstawie dowodu/paszportu z odpowiedniem terminem ważności.

Dla chętnych wypoczynek w Warnie 7 dni Hotel***** RIVIERA BEACH HOTEL. Wyżywienie ALL Inclusive

INNEObsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Terminy:

11.06 - 18.06.2019

18.06 - 25.06.2019

02.07 - 09.07.2019

16.07 - 23.07.2019

23.07 - 30.07.2019

13.08 - 20.08.2019

27.08 - 03.09.2019

10.09 - 17.09.2019

 

 

Zgłoszenie i informacja ; Agencja Turystyki i Podróż TRAVEL 72-200 Nowogard ul. Boh. Warszawy 78a/2 tel. .605856556 lub 913921739

 
web counter
web counter